A DZ061 P1270007-1 Grzyb Mirz080 1 Zabytkowy dom 1 IMG 0701-1

Gagaty Sołtykowskie 25.11.2012

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2012

Gagaty Sołtykowskie.

Czy ktoś wie, co to takiego? Idziemy przez las w okolicach Odrowąża i spotykamy tabliczki wskazujące drogę do rezerwatu „Gagaty Sołtykowskie”, skąd taka nazwa, co tam można zobaczyć? 

Przechodzimy przez podmokły teren, na którym położno wygodne, choć jesienią oczywiście śliskie, pomosty dla piechurów i wkraczamy na teren dawnej kopalni. Nie jest to typowy widok, oj nie. Widzimy hałdy, pagórki, ściany kopalni wyglądają jak wielkie szare wieloryby, gdzieniegdzie rosną nieduże sosenki, nazwane przez nas „kosówką świętokrzyską”, a w dodatku w centrum tego krajobrazu dostrzegamy wiatę i tablice informacyjne. I tu dopiero jest zabawnie, kiedy próbujemy w gruncie pod wiatą dostrzec tropy dinozaurów, które przed wiekami przechodziły tędy. Nie do wiary, ale one rzeczywiście tam są! Widzieliśmy, mamy zdjęcia zrobione podczas rajdu 25 listopada. A ileż radości mieliśmy podczas wspinaczki na hałdę z widokiem na teren rezerwatu! Dowody do obejrzenia na zdjęciach Edka, Janusza i Ani.  Dodam jeszcze, że z rezerwatu pomaszerowaliśmy pieszo do Skarżyska – nie jest to wcale daleko, ot cały rajd 20,5 km. Ale rezerwat jest dostępny i dla turystów rowerowych i nawet zmotoryzowanych, bo niedaleko od niego znajduje się przyzwoity parking. I jeszcze jedno, znaczenia słowa „gagaty” poszukajcie w encyklopedii lub Internecie.

 

Coś ekstra od Ani, dla porownania jak rezerwat wygląda jesienia (zdjęcia powyżej) a jak wygląda latem( zdjęcia poniżej, lato 2008 roku).

 

 

  Autor:Ania.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

?>?>