A DZ061 P1270007-1 Grzyb Mirz080 1 Zabytkowy dom 1 IMG 0701-1

Rajd Starachowice-Parszów 20.01.2013

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

Rajd ze Starachowic do Parszowa 20 stycznia 2013

Był to rajd o charakterze sportowym – ot, trasa znana, prosta, trzeba ją tylko przejść. I przeszliśmy. A grupa była tego dnia wyjątkowo liczna, co dało możliwość tworzenia mniejszych grupek i rozmów na różne tematy. Przy okazji zawiesiło się wzrok na ośnieżonym lesie, paśniku, rzeczce czy zalewie. Podczas schodzenia ze stromego zbocza niektórzy gorąco kibicowali kolegom w nadziei na dobre zdjęcie upadku. Ale były też gesty prawdziwego rajdowego koleżeństwa, kiedy któryś z panów  czekał w gotowości podania ręki podczas forsowania strumyka. 

 A co ciekawego zobaczyliśmy na trasie? Na jej początku minęliśmy krzyż przydrożny, na którego postumencie tylko uważni obserwatorzy zauważyli wyrzeźbiona pszczołę. I nie umieszczono jej tam dlatego, że to pszczelarze ufundowali ten krzyż. Otóż pszczoła jest emblematem Chrystusa, ponieważ łączy  w sobie dwie zasady: miód i żądło, a więc dobroć i moc. W ten sam sposób Chrystus spaja w sobie miód - słodycz miłości i ofiary za ludzkość, oraz żądło - sprawiedliwe osądzenie śmiertelników według ich czynów. Uważam, że od tej pory powinniśmy uważniej przyglądać się mijanym figurom świętych i krzyżom, aby mieć nie tylko wrażenie ogólne, ale przy okazji uczyć się czegoś o symbolice i atrybutach świętych.  Później minęliśmy Cygańską Kapę czyli zespół 3 skałek piaskowcowych, które są pomnikiem przyrody. Dawniej często fotografowaliśmy się pod centralna skałką tworzącą ciekawy okap, ale tym razem nikt nie miał na to ochoty.

Na zakończenie trasy pozostały ciekawe miejsca w Mostkach i Parszowie: Dom Kultury  w dziewiętnastowiecznym dworku dawnego zarządu wielkiego pieca hutniczego, figura św. Floriana, ruiny zakładu przemysłowego, mostek na Żarnówce, kuźnia z początku 20 wieku. Ela i Edek opowiadali też o  pozostałościach samego wielkiego pieca, niestety, nie można ich już obejrzeć. Obawiam się, że niedługo kuźnia i zakład przemysłowy podzielą ich los.

Autor tekstu: Ania

Rajd Starachowice-Parszów 20 stycz.2013

Trasa rajdu: Starachowice- Ostre Górki-Cygańska Kapa- Mostki- Parszów- Kuźnia

 

A oto zapowiadane perłki:

Zdjęcia ze swego cennego zbioru udostępnił Edwar.

 Odkopane fragmenty huty w Mostkach w latach 80.

 

Ruina postaszicowska w Parszowie w latach sześćdziesiątych.

 

Poniżej kilka zdjęć uczestników rajdu.

 

Komentarze   

 
+1 #1 MIchał 2013-02-05 10:29
Czekam na więcej zdjęć z dawnych czasów. Niekoniecznie w tym artykule :-)

pozdrawiam
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

?>?>