A DZ061 P1270007-1 Grzyb Mirz080 1 Zabytkowy dom 1 IMG 0701-1

Rajd 13 marca

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

Trasa Rzuców – Chlewiska – Szydłowiec 

Znów zajrzeliśmy do Rzucowa! A to z winy Internetu, który przekonał nas, że jeszcze nie wszystko tam obejrzeliśmy. I rzeczywiście, było co zobaczyć. Najpierw zajrzeliśmy do odlewni, która okazała się spółką do tego stopnia jawną, że  bez problemów spenetrowaliśmy teren, zrobili kilka zdjęć i w dodatku spotkany tam pracownik nie tylko nas nie wygonił, a jeszcze wskazał drogę do innych wartych obejrzenia miejsc. Jednym z nich była modrzewiowa leśniczówka Gucin (bardzo ładna), a drugim ruiny zakładu zbudowanego przez Wojciecha Krygera w 19. wieku. Trudno było się do nich dostać, bo znajdują się poniżej poziomu drogi, ale i z góry są dobrze widoczne zwłaszcza teraz, gdy drzewa jeszcze bezlistne.

W Rzucowie przeżyliśmy też niewielki szok na widok głazu narzutowego z tabliczką „Pomnik przyrody”. Biedna ta przyroda, której funduje się taki pomnik! Głaz jest bezmyślnie i paskudnie oblany czarną farbą lub smołą. Żal patrzeć.

  Potem przeszliśmy obok stawów rybnych założonych przez Witolda Mokiejewskiego. Teraz ani ryb ani wody tam nie ma, cóż – zima. Za stawami mieliśmy przeprawę przez las i dotarliśmy do pomnika i cmentarza, gdzie spoczywają mieszkańcy wsi Skłoby zamordowani przez Niemców 11 kwietnia 1943r. Zatrzymaliśmy się tam na chwilę. Miejsce, choć przykryte śniegiem, robi wrażenie, człowiek ze smutkiem myśli o tych, którzy  padli ofiarą oprawców.

 

Dalszy marsz doprowadził nas do Chlewisk. Tym razem obejrzeliśmy tu piękny późnogotycki kościół. Nie udało się wejść do środka, ale sama bryła kościoła, podcienie, epitafia na ich ścianach, okno z herbami i dzwonnica zrobiły na nas wielkie wrażenie. Trzeba tu jeszcze wrócić, żeby obejrzeć wnętrze kościoła i dowiedzieć się, co to za budynek z cegły znajduje się w jego pobliżu.

W drodze do Szydłowca wstąpiliśmy na chwilę na cmentarz za Chlewiskami. Są tu piękne dziewiętnastowieczne nagrobki kamienne i żeliwne. W Stanisławowie zaś zwróciliśmy uwagę na płynąca przez wieś rzekę Szabasówkę, a w Wymysłowie niezmiennie się zachwycamy sporym głazem narzutowym i ciekawym kamiennym krzyżem z 1863 r. Ciekawym elementem tego krzyża jest umieszczenie w jego postumencie płaskorzeźby przedstawiającej Matkę Boską stojącą na półksiężycu.

   W samym zaś Szydłowcu przeszliśmy obojętnie obok wszelkich atrakcji tego pięknego miasta, bo chcieliśmy zdążyć na bus. Zdążyliśmy. Ale bus, na który się spieszyliśmy, nie przyjechał. Spędziliśmy więc miłe pół godziny w ciepłej, świeżo oddanej do użytku poczekalni. Czysto tam, cicho i miło. Aż żal, że to nie w Skarżysku.

Autor tekstu: Ania

 

Zdjęcia: Ania i Edward


Komentarze   

 
0 #2 Ania 2013-03-19 06:34
Oczywiście - jest otoczona sporym ogrodem, ma nawet oczko wodne z małym pomostem. Kiedy robiłam zdjęcie, padał śnieg. Wiosną - to dopiero będzie ładnie.
Cytować
 
 
0 #1 Jadzia 2013-03-18 22:23
Wszystko jest warte obejrzenia ale szczególnie przypadła mi do gustu leśniczówka. Piękny budynek. Nie bardzo widzę otoczenie ale jak to leśniczówka , pewnie jest w pięknym miejscu. Pozdrawiam.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

?>?>