A DZ061 P1270007-1 Grzyb Mirz080 1 Zabytkowy dom 1 IMG 0701-1

Rajd 3 kwietnia

Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

Nie poddajemy się zimie czyli rajd z Piły do Stąporkowa 3 kwietnia 2013

Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść. A gdzie szefów trzech tam improwizacje na trasie. Ustaliliśmy drogą negocjacji, że na tym rajdzie wszyscy prowadzimy, więc cała trójka brała udział w podejmowaniu decyzji co do przebiegu rajdu. Mieliśmy jednak jeszcze dodatkowego „nadkierownika” czyli zimową aurę, która miała decydujący wpływ na nasze wybory. Ale nie poddaliśmy się jej, bo w takim razie należało zostać w domu, a my twardo ruszyliśmy na zaplanowaną trasę, która oczywiście ulegała modyfikacjom w zależności od warunków w terenie.

 

Cały czas sypał drobny śnieg, na przecinkach czuliśmy, że wiatr też nie ustaje. Obsypane śniegiem drzewa budziły raczej niechęć niż zachwyt, nogi zapadały się w miękki śnieg, bywało ciężko (zwłaszcza na początku drogi), ale nie upadaliśmy na duchu. Jedyne upadki były spowodowane śliską drogą w Wąsoszu, ale na szczęście nie miały przykrych konsekwencji (jeśli nie liczyć tego, że zostałam mocno ofuknięta przez panów, że się śmieję z cudzego upadku).

Co ciekawego widzieliśmy w śnieżnej zadymce? Oczywiście piękne kamienne krzyże. Jest ich na tej trasie kilka. Od jednego wywodzi się nazwa leśniczówki Kamienny Krzyż. Ten krzyż ufundował w roku 1840 nadleśniczy Franciszek Greiner z żoną Franciszką. Bardzo mi się podoba ciekawa figura Chrystusa umieszczona na nim. Inne piękne krzyże spotykamy w Wąsoszu i w środku lasu między Starą Wsią a Czarniecką Górą. Jest też krzyż w Stąporkowie. Ten ma szczególny wygląd, bo wyrzeźbiono na nim narzędzia Męki Pańskiej.

I jeszcze jedna ciekawostka – źródełko w lesie na żółtym szlaku w okolicach Wąsosza. Źródło jest obudowane, nad wypływającym z niego strumykiem ustawiono mostek. W pobliżu umieszczono miejsce wypoczynku dla turystów. Aż miło się tam zatrzymać i odpocząć pod zadaszeniem od ciągłych opadów śniegu.

Cała trasa miała długość ok. 15,2 km; z Piły wyruszyliśmy o 8 35, a do przystanku w Stąporkowie dotarliśmy ok. 12 20. Moja czapka schła w domu 3 godziny na kaloryferze.

Poniżej mapa rajdu. Trasa rajdu zaznaczoną niebieskimi kropkami.

Kilka zdjęć z rajdu.

 Autor tekstu: Ania

Autor zdjęć : Ania i Edward

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

?>?>