A DZ061 P1270007-1 Grzyb Mirz080 1 Zabytkowy dom 1 IMG 0701-1

Zagraniczne wojaże Łazików we wrześniu.

Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

  W tym miesicu ruszyliśmy poza granice naszego województwa. Ostatecznie trzeba poznawać ziemie sąsiadów. I okazało się, że województwo mazowieckie ma sporo atrakcji do zaoferowania. 
Najpierw eksplorowaliśmy okolice Nadolnej, gdzie natrafiliśmy na pomnik w Stefankowie poświęcony pamięci 70 mieszkańców tej wsi i okolic zamordowanych przez hitlerowców 4.4.1940 roku oraz znajdujący się na leśnej polanie obelisk ufundowany przez księdza Wiśniewskiego upamiętniający zwycięską bitwę 22.4.1863 pod wodzą Dionizego Czachowskiego. Ze śladami działalności księdza Jana Wiśniewskiego spotkaliśmy się podczas innego rajdu, który zaprowadził nas do wieloletniej parafii księdza Jana – Borkowic.

Tu znajduje się wiele tablic związanych z historią Polski, patriotyczny obelisk, a na pobliskiej Krakowej Górze ksiądz Jan ufundował kapliczkę poświeconą zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Na borkowickim cmentarzu odwiedziliśmy odnowiony grób księdza.
Wędrując po Ziemi Radomskiej spenetrowaliśmy okolice Przysuchy, gdzie napotkaliśmy ciekawe skałki, przeszliśmy bardzo dobrze przygotowaną i oznakowaną ścieżkę dydaktyczną, przy której rosną okazałe pomnikowe sosny i dęby, są też miejsca związane z historią jak choćby pomnik w okolicach dawnej gajówki, w której zginęło z rąk niemieckich żandarmów 12 partyzantów AK oraz pozostałość po dawnych kopalniach rudy.
Inna trasa prowadziła z Rożek do Orońska i obfitowała w miejsca pamięci, cmentarze powstańcze i wojenne, koledzy napotkali też Grodzisko słowiańskie w pobliżu wsi Kowala i oglądali potężny dąb „Czwartak”.  Pięcioosobowa grupa Łazików zapuściła się we wrześniu aż w Tatry. Mimo niesprzyjającej pogody sporo wędrowali, weszli na Kasprowy Wierch, byli na Polanie Chochołowskiej i Polanie Kościeliskiej, dotarli do wodospadu Siklawica i widzieli wiele jeszcze innych miejsc.
Jak widać, warto czasem zajrzeć poza własne podwórko, choć i tu mieliśmy ciekawe miejsca do zobaczenia – byliśmy u źródła rzeki Kamiennej (Biały Stok), przy skałce Brama Piekielna a także całkiem przypadkiem obejrzeli wyścig kolarski w okolicach Rejowa. 

 

Autor artykułu: Ania

Autorzy zdjęć: Ania, Edek, Janek.


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

?>?>