A DZ061 P1270007-1 Grzyb Mirz080 1 Zabytkowy dom 1 IMG 0701-1

Grudniowa ciekawostka Łazików

Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

 Tym razem postanowiłam zrezygnować z podsumowania miesiąca, a zamiast tego opowiedzieć dokładniej o jednej trasie, którą warto zareklamować. Może ktoś się wybierze, sprawdzić, czy słusznie ją zachwalam. Jest to trasa wokół Kielc i w związku z tym wymaga pokonania miasta, żeby dotrzeć na start, ale ostatecznie można skorzystać z komunikacji miejskiej i dojechać na początek trasy. 

 

Zupełnie przypadkiem znalazłam w Internecie informację o utworzeniu nowej ścieżki dydaktycznej, która swój początek ma u podnóża Karczówki. Jest to ścieżka geologiczno – kruszcowo - górnicza,  która liczy raptem 3 kilometry i prowadzi przez Karczówkę, Dalnię i Grabinę do nieczynnego kamieniołomu Grabina. Idąc doskonale znakowanym szlakiem (na żółtym tle skrzyżowany młotek i perlik) przechodzimy obok pozostałości dawnych szybów górniczych (niektóre pieczołowicie odsłonięto i zabezpieczono). Na trasie spotykamy miejsce wydobycia przez Hilarego Malę trzech słynnych brył galeny ołowianej, stanowisko kopalni Barbara, która miała niegdyś najgłębszy w okolicy szyb (118 m) oraz kamieniołom Grabina. Nie jest on może tak efektowny, jak inne, które widywaliśmy, ale ma rozległą przestrzeń, niebrzydkie skałki i widać, że eksploatowany był bardzo dawno temu. Oczywiście możemy wstąpić do klasztoru na Karczówce, żeby zobaczyć wyrzeźbioną z galeny ołowianej figurę świętej Barbary. W wielu miejscach spotykamy duże tablice informacyjne, więc każdy może przeczytać, co akurat ciekawego da się zobaczyć. 

Po zakończeniu spaceru ścieżką warto przejść na czerwony szlak turystyczny, który prowadzi na Brusznię. Tu na szczycie usypano kopiec upamiętniający miejsce spotkania powstańców styczniowych planujących atak na miasto. Ustawiony tam pierwotnie brzozowy krzyż ma już którąś z kolei wersję, co dokładnie opisano na tablicy pamiątkowej. Ciekawostką, jakiej nie spotykamy nigdzie indziej, jest otoczenie podstawy krzyża koroną cierniową umieszczoną na wysokich słupach.

Po zejściu z Bruszni warto zajrzeć do Białogonu – miłośnicy zwiedzania mogą obejrzeć ładny drewniany kościółek w stylu zakopiańskim i zabudowania Kieleckiej Fabryki Pomp. Można też, tak jak my, przejść obok nowego kościoła do szosy, a za nią wkroczyć do lasu i kolejną ścieżką dydaktyczną dotrzeć do rezerwatu Biesak - Białogon. Są tu ciekawie ułożone skałki („anormalny kontakt tektoniczny – skały kambru starsze leżą na młodszych ordowiku”), poza tym jest niewielkie urocze jeziorko (tym razem zamarznięte), wokół las. Przez las otaczający rezerwat prowadzi kilka ścieżek, niektóre oznakowane, można więc odbyć tu kilka ładnych wędrówek, nawet wejść na Pasmo Posłowickie. My powędrowaliśmy w kierunku Kadzielni, na którą jedynie rzuciliśmy okiem, ale jej zwiedzanie też jest atrakcyjne, zwłaszcza, że w sezonie turystycznym są tu udostępnione do zwiedzania jaskinie. Zaś idąc w kierunku dworca kolejowego można wstąpić na Skwer Harcerski imienia Szarych Szeregów, gdzie przechodzimy Aleją Sław z popiersiami wybitnych osobistości kultury.

Autor:Ania

Zdjęcia : Łaziki

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

?>?>