A DZ061 P1270007-1 Grzyb Mirz080 1 Zabytkowy dom 1 IMG 0701-1

Najciekawsze wycieczki w maju.

Rob. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2014

Najciekawsze wycieczki w maju.

Opiszę dwie – jedną, która zawiodła nas daleko od Skarżyska, a sam dojazd busami trwał ok. 2,5 godz. i drugą w pobliżu domu. 
Pierwsza to wyprawa za Pińczów do rezerwatu Grabowiec niedaleko Bogucic i do rezerwatu Pieczyska w pobliżu Grochowisk. Na tej wyprawie poszukiwaliśmy dyptamu jesionolistnego, którego jedyne stanowisko w naszym województwie znajduje się w Grabowcu.

Niestety, nie kwitł akurat. Powędrowaliśmy więc go Grochowisk, gdzie 18 marca 1863 roku miała miejsce bitwa powstania styczniowego i odszukaliśmy upamiętniający ją obelisk oraz mogiłę powstańców, którzy w niej zginęli. W samym Pińczowie odwiedziliśmy lapidarium gromadzące najpiękniejsze i najstarsze nagrobki pińczowskiego cmentarza, a potem muzeum, w którym na dziedzińcu akurat kwitł dyptam jesionolistny.
Druga wycieczka miała bardzo krótką trasę – z Szydłowca do Skarżyska Kościelnego, gdzie zajrzeliśmy do wspaniałego spichlerza regionalnego prowadzonego przez panią Elżbietę Jach, która w specjalnie zbudowanym spichlerzu gromadzi najróżniejsze pamiątki, dawne stroje, sprzęty codziennego użytku, fotografie, książki. Wszystko to można oglądać bezpłatnie z kompetentną i interesującą informacją właścicielki tej kolekcji. Szczególy http://www.rajmundpiasta.pl/8/spichlerz.html

 

Serdecznie zapraszam do odwiedzenie spichlerza! 

Autor: Ania.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

?>?>