A DZ061 P1270007-1 Grzyb Mirz080 1 Zabytkowy dom 1 IMG 0701-1

Na tropach Gombrowicza w czerwcu.

Rob. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2014

Czerwcowa pogoda – kapryśna i czasem deszczowa nie zachęcała do dalekich wyjazdów. Dlatego też wędrowaliśmy w okolicach Skarżyska. Wyruszyliśmy w końcu nieco dalej, bo za Radom, aby zajrzeć do Wsoli, gdzie znajduje się ciekawe muzeum Witolda Gombrowicza. Zajmuje ono pałac, który był własnością brata pisarza – Jerzego Gombrowicza i jego żony Aleksandry. Witold bywał tu często w miesiącach wakacyjnych, zajmował pokój gościnny, gdzie tworzył. 

Pałac otoczony jest ładnym parkiem, a do samej Wsoli można dojść znakowanym szlakiem turystycznym od stacji kolejowej w Bartodziejach. Tak tez zrobiliśmy. Ale wcześniej zajrzeliśmy do zaniedbanego ogrodu otaczającego ruiny dworu w Bartodziejach. W tym to miejscu mieszkała panna Krystyna Jankowska, w której podobno podkochiwał się młody Witold i czasem ja odwiedzał. 
W roku setnej rocznicy urodzin Gombrowicza warto wybrać się na taką wycieczkę, posłuchać opowieści w muzeum, zobaczyć pamiątki związane z życiem pisarza.  Muzeum nie jest mocno oblegane, a interesujące. Dwór w Bartodziejach oficjalnie nie jest dostępny do zwiedzania, bo ruina jest w bardzo złym stanie.     

 

  

Autro: Ania.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

?>?>