A DZ061 P1270007-1 Grzyb Mirz080 1 Zabytkowy dom 1 IMG 0701-1

W sierpniu obracamy sie wokół Chęcin.

Rob. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2014

Kilka sierpniowych wycieczek Łazików Świętokrzyskich przebiegało w pobliżu Chęcin, chociaż samego miasta nie zwiedzaliśmy, ale często rzucaliśmy na nie okiem z różnych punktów.
Na pierwszej wycieczce obeszliśmy Chęciny od południowego zachodu, przechodząc przez Grzywy Korzeczkowskie, widzieliśmy kopalnię piasku w Mostach, wędrowaliśmy wzdłuż Białej Nidy i Łośnej. Na pierwszej rzece napotkaliśmy spływ kajakowy, a nad drugą udało nam się odszukać ruiny starego młyna i cmentarz z czasów I wojny swiatowej.


Następnym razem dotarliśmy w pobliże Chęcin wędrując z Brzegów. Po drodze zajrzeliśmy do kamieniołomu w Tokarni. Oczywiście było to tylko spojrzenie z daleka, bo w kamieniołomie praca wre. Maszerując dalej napotkaliśmy Czarną Nidę, idąc jej brzegiem doszliśmy do Podzamcza Chęcińskiego, gdzie wtedy trwały jeszcze przygotowania do otwarcia Centrum Nauki Leonardo da Vinci.
Trzecia wycieczka to prawdziwa górska wyprawa, bo wdrapaliśmy się na 3 szczyty pięknej góry Miedzianka, która znajduje się na północny zachód od Chęcin. Jest to wyjątkowo malownicza góra z pięknymi skałami na szczytach i rozległymi widokami na okolicę. U jej podnóża w budynku dawnej szkoły w dni robocze można zwiedzać Muzealną Izbę Górnictwa Kruszcowego, a obok podziwiać jedyną w naszym województwie wieżę nadszybia kopalnianego.
Ostatnia w sierpniu wyprawa w okolice Chęcin prowadziła z Morawicy. Po drodze zahaczyliśmy o liczne czynne kamieniołomy, a na koniec dotarliśmy do leżącej niedaleko Chęcin góry Łgawa, na której planowany jest rezerwat przyrody. Na razie góra jest trudno dostępna, bo jej zbocza porastają krzewy berberysów i tarniny, a kamieniołom u jej podnóża nadal pracuje. 
Myślę, że jeszcze nieraz się wybierzemy w okolice Chęcin, bo jest tu sporo pięknych miejsc.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

?>?>