A DZ061 P1270007-1 Grzyb Mirz080 1 Zabytkowy dom 1 IMG 0701-1

Rajd narciarski 23 luty

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

W sobotę, 23.02.2013, dręczeni niepokojem o komfort jeżdżenia na nartach, wyruszyliśmy busem "Kleks" do miejscowości Samsonów Ciągłe, a stamtąd na deskach w stronę lasu do szlaku zielonego. Nie przestraszyło się wątpliwej pogody 7 osób, w tym jedna kobieta - Irena, niestrudzona inicjatorka wyjazdów.

Po dotarciu do lasu napotkaliśmy obelisk upamiętniający wojenne wydarzenia - widziałem go pierwszy raz, gdyż nie stoi przy głównym szlaku. Las wyglądał pięknie w zimowej szacie, ścieżki posypane świeżym przewianym śniegiem umożliwiały sprawne poruszanie się na byle jak posmarowanych nartach. Tylko Irena miał deski przygotowane w serwisie...  co niestety skutkowało nadmiernym cofaniem się narty w momencie odbicia.

Rajd Szydłowiec-Łazy-Skarżysko 20 luty

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

Przejście tej trasy planowaliśmy na niedzielę. Niestety, zawiódł nas bus i dlatego w środę wybraliśmy inny i tym razem się udało. Trasa prowadziła leśną szosą i w niedzielę mogło być mniej samochodów, ale i tak nie było najgorzej. A już po wejściu w leśny trakt do Łazów zrobiło się wręcz pięknie, bo droga tam spokojna i nieuczęszczana przez auta. Zaś w Łazach byliśmy lokalną sensacją pod tytułem „A gdzie macie narty?”.

Rajd narciarski 10 luty

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

W niedzielę,10 lutego 2013 roku, doszła wreszcie do skutku długo oczekiwana wyprawa biegania na wąskich deskach. Jak zwykle inicjatorką takiej formy rekreacji była Irena. Miejscem spotkania były dukty Świniej Góry. Sprzyjała temperatura minusowa i świeży śnieg oraz zasypany białą kołderką sędziwy las, pamiętający przemykających tu i ówdzie partyzantów, o czym świadczą liczne tablice i pomniki.

XIV Zimowy półmaraton pieszy w Końskich 09.02.2013

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

W dniu 09.02.2013r. odbył się XIV Zimowy Półmaraton Pieszy (25 km) zorganizowany przez PTTK -  Końskie, w którym uczestniczyła część naszej grupy. (Min. Remek z żoną Izą, Ela z córką Kasią i Janek). Po oficjalnym zapisaniu się na listę uczestników (o godz. 9) zwiedziliśmy Muzeum Historyczne mieszczące się w budynku PTTK.  

Następnie autokarami udaliśmy się do Ruskiego Brodu, gdzie organizatorzy wyznaczyli start naszej wyprawy. W drogę wyruszyliśmy zwartą grupą. Na pierwszym postoju ogrzaliśmy się przy ognisku podczas pieczenia pysznej kiełbasy. Porcje przewidziane na osobę były zaskakująco duże. Baliśmy się, że nie będziemy w stanie ich zjeść. Kiedy byliśmy już bardzo posileni ruszyliśmy w dalszą drogę. 

Rajd z Samsonowa do Skarżyska 13 luty

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

Rajd z Samsonowa do Skarżyska  13 lutego

Andrzej namówił nas na wyjazd do Samsonowa, ja obliczyłam długość trasy na „25 plus” – po jej przejściu mam wrażenie, że ten „plus” był dosyć duży. Ale warto było iść, bo pojawiły się też inne plusy.

Na starcie zajrzeliśmy na teren dawnej Huty Józef w Samsonowie. Lubię takie zabytki przemysłowe, w których jest widno, nie ma usmarowanych maszyn i kurzu. Józef jest właśnie taki. A, że to ruina, to już inna sprawa. W każdym razie wielki piec i słynna wieża gichtociągowa (uwielbiam to słowo – brzmi jak muzyka przemysłowa) wyglądają bardzo przyzwoicie lekko przyprószone śniegiem. Zwłaszcza, że śnieg przykrywa ślady obecności innych odwiedzających to miejsce.

Mroczków-Skarżysko 10 luty

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

Rajd Mroczków-Skarżysko, 10 lutego 2013 

Zima, zima wróciła! A ile śniegu sypnęła!

W tej sytuacji z lekkimi obawami ruszyliśmy na trasę z Mroczkowa przez słynne „Trójmiasto”: Ciechostowice – Majdów – Łazy do Skarżyska. Nie było się czego bać – trasa doskonale odśnieżona, widać ślady dużych samochodów, a jeden krótki odcinek przez głęboki śnieg tylko nas rozbawił. W lesie co jakiś czas „ochy” i „achy”, bo drzewa w śnieżnych czapach wyglądały nadzwyczaj malowniczo. Nie zabrakło też śladów historii, kiedy zatrzymaliśmy się przy pomniku ku czci pięciu partyzantów ze zgrupowania „Robota”, którzy zginęli w tej okolicy w walce z Niemcami 3 sierpnia 1943 roku.

Rajd 3 luty 2013.

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

Rajd 3 lutego 2013.

Zima gdzieś sobie szybko poszła, a nasza grupa jeszcze szybciej podążyła w jej ślady. Rajd miał charakter ostrego marszu po doskonale znanym ternie, który, zdaniem niektórych,  raczej nie zasługuje na oglądanie. Co widzieliśmy na trasie? Andrzej wypatrzył dwie sarenki, Ula i Remek widzieli ich aż pięć, ja obserwowałam ciekawie wykrzywione pnie starych drzew i malutkie kapliczki nadrzewne, Janusz szukał śladów cywilizacji na trasie. Co widzieli inni, nie wiem, bo byli zbyt daleko, żeby móc zapytać.  Postój mieliśmy na terenie dawnej składnicy drewna, do której niegdyś docierały tory kolejki. Teraz jest to spora polana na rozstajach dróg, ale zdjęcia Edwarda pokazują jej lata świetności.

Leśna-Siekierno-Suchedniów

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

Leśna-Siekierno-Suchedniów, 27 stycznia 2013 

Można powiedzieć, jak na razie, ta niedziela należy do rekordowych. Temperatura spadła do minus 16 stopni. Na szczęście dla nas wietrzyk wiał w plecy, a przy tej temperaturze był, jak to my nazywamy, kąśliwy. Słońce z pewną nieśmiałością przebijało się przez chmury.

Rajd Starachowice-Parszów 20.01.2013

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

Rajd ze Starachowic do Parszowa 20 stycznia 2013

Był to rajd o charakterze sportowym – ot, trasa znana, prosta, trzeba ją tylko przejść. I przeszliśmy. A grupa była tego dnia wyjątkowo liczna, co dało możliwość tworzenia mniejszych grupek i rozmów na różne tematy. Przy okazji zawiesiło się wzrok na ośnieżonym lesie, paśniku, rzeczce czy zalewie. Podczas schodzenia ze stromego zbocza niektórzy gorąco kibicowali kolegom w nadziei na dobre zdjęcie upadku. Ale były też gesty prawdziwego rajdowego koleżeństwa, kiedy któryś z panów  czekał w gotowości podania ręki podczas forsowania strumyka. 

Rajd z Furmanowa do Rzucowa 16.01.2013

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

Rajd z Furmanowa do Rzucowa 16 stycznia


Na tym rajdzie zima lekko nam pogroziła palcem – najpierw zaprezentowała swe wdzięki w pełnej krasie (gładka odśnieżona leśna droga, świerki uginające się pod śnieżnymi czapami), a potem zaczęła się zmieniać w kapryśną towarzyszkę marszu.  W pierwszej kolejności zaginęły nam widoki – ot, zwykła mgła i już samochód na drodze wygląda jak zjawa. Później straciliśmy luksusowe przejście – zamiast marszu jak po stole mieliśmy brodzenie po mokrym, głębokim śniegu. Kiedy już z bolącymi plecami wykaraskaliśmy się na wiejską drogę, to nawet nie zauważyliśmy, że Pani Zima dorzuciła dodatkową atrakcję w postaci opadów czegoś w rodzaju drobnej mokrej śniegowej kaszki.

Płaczków- Bliżyn 13.01.2013

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

Czasem mniej znaczy więcej.

I tak było tym razem – mniej kilometrów (jedynie 15), ale za to więcej wrażeń.  Już na starcie powitało nas nieśmiało wyglądające zza chmur dziwnie czerwone słońce, które uparcie wspinało się na nieboskłon i próbowało przebić chmury. To drugie niestety się nie powiodło. Ale za to – jakie wrażenie – wędrowaliśmy prosto w słońce! 

Wąchock- Skarżysko 06.01.2013

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2013

Zapis z trasy Wąchock- Skarżysko 06.01.2013

Wyjazd MKS „A” o godz. 8.10 do Wąchocka. Start na trasę o 8.40. Na szefa trasy wyznaczony był Andrzej i z powierzonego zadania wywiązał się znakomicie . Pogoda, jak na tę porę roku, była bez zarzutu, choć prognozy nie były optymistyczne. Maszerowanie upłynęło na wspominaniu różnych zdarzeń na tej trasie. Udało nam się spotkać samotną amazonkę na kasztance i towarzyszące jej psy, a przy młynie Pijanowskich tubylca na rowerze.

?>?>